Kako dobiti potpuni oprost u Svetoj godini milosrđa?

| 10.3.2016. u 10:57h | Objavljeno u Promišljanje

Osim Svetih vrata, tradicionalna su jubilejska obilježja hodočašća i oprost. Iz riznice duhovnih dobara Crkve u Jubileju posebno mjesto ima oprost koji se odnosi na vremenitu kaznu. U našoj Varaždinskoj biskupiji dijecezanski biskup mons.

Josip Mrzljak određuje da uz katedralu budu i sljedeće crkve mjesta za udjeljivanje jubilejskog oprosta: 1. Ludbreg – župna crkva Presvetog Trojstva i svetište Predragocjene Krvi Kristove 2. Molve - župna crkva Uznesenja BDM 3. Lepoglava – župna crkva Bezgrešnog začeća BDM i kapela bl. Alojzija Stepinca u Kaznionici 4. Kapela Schönstattskog svetišta Majke Triput Divne u župi Mala Subotica (od Velike Gospe do blagdana BDM Kraljice)

Budući da je u Jubileju riječ o nastojanju oko svetosti i čistoće duše, na tome je putu od velike koristi dar oprosta što ga Crkva, snagom koju joj je dao Krist, pruža svima koji ispune tražene uvjete. Potpuni oprost vremenite kazne za grijehe može se odnositi na vlastite grijehe, ali i na duše pokojnih.

Da bi se primio oprost, Crkva upozorava da je potrebno: – ispovijediti se – pričestiti se – izmoliti molitve na nakanu Svetoga Oca prigodom hodočašća u jubilejsku crkvu. To mogu biti molitve: Vjerovanje, Oče naš, Zdravo Marijo (ili drugi marijanski zazivi), Slava Ocu. Oni vjernici koji zbog bolesti ili nekih drugih ozbiljnih razloga ne mogu izaći iz kuće mogu primiti potpuni oprost, ako – sjedinjeni u duhu i u mislima s vjernicima na dotičnim mjestima, naročito onda kada se putem sredstava društvenoga komuniciranja prenose liturgijska slavlja iz neke jubilejske crkve – izmole Oče naš, Vjerovanje ili neku drugu molitvu, prikazujući svoje trpljenje i teškoće na nakane koje su za Crkvu posebno važne u Svetoj godini milosrđa.