Mladi najugroženiji problemom nesigurnog rada

| 20.2.2016. u 19:44h | Objavljeno u Aktualno

Povodom Svjetskog dana socijalne pravde koji se obilježava u subotu 20. veljače, SSSH je uputio priopćenje za javnost:

Dana 20. veljače obilježava se Svjetski dan socijalne pravde temeljem odluke Ujedinjenih naroda iz 2007. godine, koja zaključuje kako se društveni razvoj mora temeljiti na pravdi, solidarnosti i jednakosti. Kao i mnoge druge zemlje u svijetu, i Hrvatska se susreće s brojnim izazovima po pitanju socijalne pravde.

Nalazimo se u razdoblju u kojem se najavljuju brojne političke odluke koje bi mogle značajno utjecati na socijalnu sliku Hrvatske. Nova Vlada najavljuje daljnju štednju, rezove i strukturne reforme, fokusirajući se pritom isključivo na pitanja deficita i duga, a zanemarujući glavne razloge zbog kojih i Vlada i državni proračun uopće postoje – a to je da bismo svi živjeli u boljem, uređenijem, ali i pravednijem društvu.

Stoga ovom prilikom želimo ukazati na negativne trendove socijalne pravednosti u Hrvatskoj, o kojima bi nositelji ekonomske i socijalne politike trebali voditi brigu prilikom provođenja reformi. Socijalno stanje značajno se pogoršalo od početka ekonomske krize u 2008. godini. Iako je ona imala negativan utjecaj na društvo u cjelini, mladi su najveće žrtve recesije. Uz jednu od najvećih stopa nezaposlenosti mladih u Europi (u 3. kvartalu 2015. je iznosila 41,0 posto),  mladi su ujedno i skupina koja je najugroženija problemom nesigurnog rada (tzv. prekarni rad). Svjedočimo dramatičnom širenju prekarnog rada koji sa sobom nosi nesigurnost, nepredvidivost, nedostojanstveni rad za pojedinca, utječe na rast društvene nejednakosti i siromaštva, a posebno je alarmantno povećanje siromaštva među zaposlenim osobama.

Savez samostalnih sindikata Hrvatske svojim kontinuiranim djelovanjem, ali i značajnim angažmanom prije parlamentarnih izbora, pokušava utjecati na sprječavanje slabljenja socijalne kohezije i ukazati na važnost socijalne pravde u Hrvatskoj. To znači da vladajući pri provođenju reformi moraju u fokus staviti građane, odnosno da porast ekonomije mora biti praćen i povećanjem socijalne pravednosti. Mora se spriječiti daljnje raslojavanje društva, pomoći mladima i olakšati im pristup tržištu rada, javnom zdravstvenom sustavu, održivom i međugeneracijski pravednom mirovinskom sustavu, a najavljene politika štednje i strukturne reforme koje teže ekonomskoj i fiskalnoj ravnoteži ne smiju negativno utjecati na socijalnu pravdu. Naglasak ne smije biti samo na ekonomskoj politici jer se ekonomski rast temelji na koordinaciji svih politika, uključujući i socijalnu politiku, a socijalna politika bi, posebno u krizi, trebala pomoći ranjivim i ugroženim skupinama, posebno djeci i mladima koji su budućnost.