Poetski tragovi fra Crvenke

| 18.5.2016. u 18:02h | Objavljeno u Društvo

U palači “Herzer” 12. svibnja održana je promocija četrnaeste dvojezične pjesničke zbirke uglednog suvremenog pjesnika i publicista kršćanskog nadahnuća dr. sc. fra Maria Crvenke pod vrlo intrigantnim naslovom “Tragovi” –njem. “Spuren”.

Knjigu je predstavio recenzent, mr. Ernest Fišer. Pomno odabrane pjesme recitirao je akademski glumac Zvonko Zečević a na njemačkom jeziku sam autor. U glazbenom dijelu nastupio je s uglazbljenim pjesama autora vrlo nadahnuto maestro prof. Ivan Mežnarić, a u ime nakladnika inspirativno se obratio nazočnima Stjepan Juranić. Zbirka je izašla u nakladništvu renomirane izdavačke kuće “Tonimir” iz Varažinskih Toplica.

O ovoj nesvakidašnjoj promociji Mirko Varga kaže - nazočili su joj visoki uzvanici među kojima: biskup Josip Mrzljak, svećenici te ostali a promociju su podržali i članovi Varaždinskog književnog društva koji su se odazvali u velikom broju.

Dr. sc. Fra Mario Crvenka koji od 2015. djeluje u Franjevačkom samostanu u Varaždinu, nakon Slavonskog Broda gdje je ostavio duboke tragove u franjevačkom samostanu od 2000. predstavlja nam se 14-tom dvojezičnom stihzbirkom pod nazivom “Koraci – Spuren”. Od 1997. do 2000. obavljao je župničku službu u njemačkoj župi Neuffenu, a od 2000. bio je župnik u njemačkom mjestu Landau te istodobno postaje predavačem na Sveučilištu Koblenz / Landau, na odjelu za kemiju gdje je predavao kolegij “Prirodne znanosti i religija” temeljenim na prirodoslovnim i teološkim znanostima. Krunu svoje blistave karijere pater Mario doživio je 25. svibnja 1995. kad je primljen u “Red vitezova sv. Groba” u Jeruzalemu.

Riječ je o zbirci koja sadrži 23 pjesme te 18 haiku pjesama koje su paralelno prevedene na njemački jezik. Iako nevelika opsega po broju zastupljenih pjesama zbirka je iznimno bogata sadržaja te kreativne izražajnosti kojom autor na svoj osebujan način preispituje središnju poemu vlastitog života – svoje ovozemaljske poetske tragove na Božjoj stazi vječnosti.

Pjesme u zbirci ne slijede strogo tematiku već se nižu spontano, kao da pjesnik ne želi ograničavati čitatelja već mu nudi slobodu, tj. daje mu na volju da sam bira redoslijed čitanja i stvara svoj logički sud.

Posebno su dojmljive slike u ovoj zbirci koje potpisuje Josip Darwin Butković a pogotovo njegov pogovor u kojem ističe: “Tragovi koje čovjek može ostaviti na ovom svijetu mogu biti razorni ili stvaralački, na sliku Božju, pisani, govorni ili vizuelni. Prvi tragovi ljudi u pećinama bili su slikovni i otisci ruku”. a Mirko Varga kaže:

Stoga preporučujemo ovu pjesničku zbirku čitateljima u spoznaji dosad neispitanih pitanja i odgovora o tajanstvenim odnosima ljudskog tijela i duše, a nadasve Božjoj ljubavi za čovjeka posebno u časovima samoće kad mu je ta pomoć najpotrebnija. Od ovog plodnog autora te njegove izrazite pjesničke darovitosti možemo očekivati nova dostignuća jer je već svojim dosadašnjim djelima obogatio ne samo svoj pjesnički opus, nego i ostavio važan trag na suvremeno hrvatsko pjesništvo duhovne orijentacije, ističe Varga.