Ured za sprečavanje pranja novca u četiri godine blokirao 200 milijuna kuna sumnjivih transakcija Foto: Ilustracija

Ured za sprječavanje pranja novca radi na slučaju „Panama Papers“

VV/Index.hr | 5.4.2016. u 08:01h | Objavljeno u Aktualno

Ured za sprečavanje pranja novca u priopćenju je kazao kako njihovi djelatnici već rade na slučaju Panama Papers te kako su blokirali 200 milijuna kuna sumnjivih transakcija.

- Mjerodavne službe Ministarstva financija uključujući i Ured za sprečavanje pranja novca pozorno prate događaje vezano za aferu „Panama Papers“ i poduzimaju sve zakonom propisane mjere i radnje vezano za informacije o eventualnoj povezanosti s hrvatskim tvrtkama ili hrvatskim građanima. Ured kao hrvatska financijsko-obavještajna jedinica surađuje s financijsko-obavještajnim jedinicama iz država članica EU razmjenom podataka potrebnih za sprečavanje i otkrivanje pranja novca i financiranja terorizma putem FIU.NET zaštićene mreže - kazali su u priopćenju koje prenosi Index.hr.

Na globalnoj je razini Ured, kao hrvatska financijsko-obavještajna jedinica, član Egmont grupe financijsko-obavještajnih jedinica, u kojoj razmjenjuje podatke sa 151 inozemnom financijsko-obavještajnom jedinicom.

- U posljednje četiri godine Ured je ukupno uputio 954 zamolbe za podacima potrebnima za sprječavanje i otkrivanje pranja novca i financiranja terorizma u 84 države (uključujući i zamolbe financijsko-obavještajnoj jedinici Paname) te zaprimio od inozemnih financijsko-obavještajnih jedinica 429 zamolbi za podacima potrebnima za sprječavanje i otkrivanje pranja novca i financiranja terorizma iz 58 država - stoji u priopćenju.

Vezano za poslovanje s tvrtkama iz off shore financijskih centara i poreznih oaza odnosno nekooperativnih jurisdikcija, navode da njihov Ured analizira sve transakcije koje mu kao sumnjive prijave obveznici Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma (banke i dr.) te druga državna tijela i inozemne financijsko-obavještajne jedinice.

Ured je u razdoblju od 2012. do 2016. godine dostavio 1.310 izvještaja o analitičkim obradama sa sumnjom na pranje novca i financiranje terorizma na daljnje postupanje. Ured je analitički obradio 23.282 transakcije povezane sa 4.285 sudionika fizičkih i pravnih osoba, te izdao 165 naloga bankama za blokadu izvršenja sumnjivih transakcija, kojim nalozima je na rok od 72 sata privremeno blokirano izvršenje sumnjivih transakcija u ukupnom iznosu od preko 203 milijuna kuna.