Ekonomska ovisnost o zlostavljaču najveći problem žena žrtava obiteljskog nasilja Foto: Varaždinska županija

Ekonomska ovisnost o zlostavljaču najveći problem žena žrtava obiteljskog nasilja

M.P./Varaždinske vijesti | 25.11.2015. u 15:04h | Objavljeno u Crna kronika

Čak jedna od pet žena država članica EU u svojem je životu pretrpjela neki oblik fizičkog nasilja, a približno 12 do 15 posto svih žena nakon dobi od 16 godina bila je u vezi koja je uključivala obiteljsko nasilje.

Šokantni su to podaci iznijeti tijekom današnje sjednice županijskog Povjerenstva za ravnopravnost spolova održane povodom obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.

Dožupan Alen Kišić naglasio je kako je važno svaki oblik nasilja prijaviti i shodno tome djelovati, a ne samo biti pasivni promatrač.

Nasilje je nešto za što svi znamo da se događa među nama, i u društvu, ali o tome nevoljko pričamo. Ali, moramo osvijestiti javnost da je izuzetno važno svako nasilje prijaviti i djelovati, jer ako ne sudjelujemo u borbi protiv nasilja, tada neizravno sudjelujemo u nasilju- istaknuo je.

Naime, u 2014. godini na razini države bilo je prijavljeno čak 2.330 počinitelja obiteljskog nasilja te 3.527 žrtava što jasno govori da je problem velik i ukorijenjen u društvu. Najveći problem žena žrtava obiteljskog nasilja najčešće je ekonomska ovisnost o zlostavljaču i upravo je ta neovisnost uzrok zbog kojeg žene ne prijavljuju nasilje.

Između ostalog, na sjednici je predstavljen rad „Utočišta Sv. Nikola“, doma za žrtve obiteljskog nasilja. Predstavnica Utočišta Irena Mađarić naglasila je kako su ove godine svi kapaciteti popunjeni te se u utočištu trenutno nalazi 12 osoba, a upita ima sve više. Nažalost, problem je što korisnice ondje smiju ostati najdulje godinu dana, a vrlo često se ponovno vraćaju upravo počinitelju.

Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama obilježen je i prikazivanjem edukativnog filma „Živim život bez nasilja“ kojim je javnosti upućen apel na nužnost zalaganja za toleranciju i nenasilje.

- Želimo uputiti poruku da je nasilje nešto što kao društvo ne želimo tolerirati. Inače, nacionalni preventivni projekt „Živim život bez nasilja“ Policijska uprava varaždinska provodi još od 2012. godine, a projektom su dosad bile obuhvaćene varaždinske 1., 2., 4. i 6. OŠ te OŠ Vidovec i OŠ Cestica - kazao je Mario Medenjak iz PU varaždinske.

Načelnik PU varaždinske Darko Jurčec napomenuo je pak da su slučajevi vezani uz nasilje od 2012. u konstantnom padu.

- Manje od 300 djece godišnje žrtve su kaznenih djela vezanih uz nasilje, a ta brojka pada jer smo uspjeli senzibilizirati sve ustanove i roditelje - rekao je Jurčec.